2.AYIMIZ GERİDE KALIRKEN...

Herkese merhaba, 

Uzun süredir yazmayı çok istesem de bir türlü bizim bidikten fırsat bulup bilgisayar başına geçemiyordum, 2. ayımız geride kaldı. 

Bu arada yaşadıklarımızı kısaca özetlemek gerekirse ; ( kısaca diyorum çünkü laf kızımdan açılınca, kınadığım duruma düşüyorum farkında olmadan, hep kızımla ilgili konuşmak istiyorum J  )   

Ayşecik 2. ay muayenesinde 2 tane aşı oldu. 5 i 1 yerde olan karma aşı ile  Rota virüsü aşısı… Ayşecik muayenede sakin sakin dururken önce ağızdan verilen Rota aşısıyla biraz ekşidi arkasından doktorumuzun yaptığı karma aşı ile bastı yaygarayı, alt dudak büküldü, düştü, titredi gözlerden yaşlar akmaya başladı, bu durum beni çok üzse de yapacak bir şeyimiz yok mecbur bu ağlamalara alışmaya çalışacağız… 2. ay ile 3. ay arası ( 3.ü ayı geçirmeden de verem aşımızı olacağız)  

Verem aşısı, verem savaş derneklerinde yada sağlık ocaklarında yapılıyor.. ben Kadıköy verem savaşı aradım ( numarası 336 02 29) verem aşısı haftada 2 gün yapılıyormuş Pazartesi ve perşembe  günleri saat 09:00 ile 10:30  arasında yapılıyor. Giderken yanınızda aşı kartınızı götürmeniz yeterliymiş. Biz yakında bu deneyimi de yaşayacağız onu da sizlerle paylaşırım. 

Doktorumuzun 2. ay ile 3. ay bebeklerde yaşanacak değişikliklerle ilgili söylediklerine gelince;

 Uyku ; bebekler 2. aydan sonra gündüzleri tavşan uykusu uyumaya başlarlarmış, yarım saat, kırk dakika uyuyup siz yerine koyunca uyanırlarmış. Yavaş yavaş geceleri daha uzun uyumaya gece ile gündüzü ayırt etmeye  başlarlarmış. Anne sütü alıyorlarsa eskiden olduğu gibi her vermek istediğinizde değil acıktıklarında memeyi kabul ederlermiş. Bir bebek dolu bir göğsü 6 dakikada boşaltabilirmiş bu da memede daha kısa kalmaya başlayacağı anlamına geliyor ama daha uzun da kalabilir tek dostları meme olduğu için keyif, oyalanmak, avunmak için de memeyi kullandıklarını düşünürsek J

 El emmek; bizimkide son zamanlarda şapırdata şapırdata elini emiyordu, ben de her seferinde acıktı diye yorumluyordum. Bu aylarda bebeklerde görülen bir olaymış bu yani elini emmesi acıktığı anlamına gelmiyormuş.

 Emzik; bizim doktorumuz emziğe karşı. Ben Ayşe’ye vermeye çalıştıkça almadı ve ağzıyla itip dışarı attı. Benim girişimimde sonuç vermedi J

 Banyo; günde en az 1 kere mutlaka bebeklerin yıkanması hem büyümesi hem de rahatlaması için çok önemliymiş. Ben sıcak havalarda sabah-akşam yıkıyorum.

 Pişik; bebeklerde artık eskiden olduğu gibi pudra kullanmak yasak, gözeneklerini tıkadığı için. Halis zeytinyağı ile yağlayabilir yada ph ı uyumlu kremler- bebe yağları kullanabilirsiniz. Ben Ayşe’ yi arada zeytinyağı ile yağlıyorum (hiç yağ kalmıyor teni hemen çekiyor ve garip bir şekilde kokmuyor)  genelde de Mustela’nın nemlendirici kremini kullanıyorum.

 Güneş; mutlaka 50 faktör krem kullanın ve bebekleri güneşten uzak tutun.

 D vitamini; anne sütünde  olmayan tek vitamin olan D vitaminini doğduktan sonra 15. günlükken ağızdan damlatarak kullanmaya devam ediyoruz.

 Giydirmek ;  kesinlikle çok giydirmemek gerekiyormuş. Ben Ayşe’yi body ile tutuyorum hep ama ayağına mutlaka çorap giydiriyorum.

 Güvenlik ;  bebekleri arabada mutlaka ana kucağını emniyet kemeri ile bağlayarak sabitleyerek yapın.

 Sizde görüşlerinizi yorum yaparak yada mail atarak benimle paylaşabilirsiniz.

www.yumurtasepeti.net

Sevgiler

aslı

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !